Dopravní nehoda – příběh první

„Půjdu se projet na motce a trochu poškádlím sousedy mým laďákem.“ Tak asi uvažoval mladík posílený několika pivy, když usedal na motocykl a jal se projíždět obcí. Samozřejmě vyšší rychlostí než byla v místě povolená. Jeho bezstarostnou projížďku ukončil ratlík jehož si jedna starší dáma při venčení špatně hlídala, a který se vydal z chodníku napříč přes vozovku, s cílem uniknout z dosahu své majitelky.

Mladík i přes nějaké to promile v krvi reagoval jako hrdina a stržením motocyklu najel na chodník, kde vlivem nájezdu na rantl chodníku došlo k pádu jeho i motocyklu na zem a sunutí se až k zábradlí mostku, kde stále ve významné rychlosti došlo ke kontaktu mladíka i motocyklu s tímto zábradlím.

Výsledek:

  • mladík utrpěl vážná poranění, s kterými se léčil několik měsíců
  • ratlík přežil bez úhony a o jeho osudu nemám další zprávy
  • majitelka ratlíka byla kárána za špatné hlídání svého miláčka

Resumé:
Motocykl se v okamžiku, kdy mladík reagoval na pejska pohyboval rychlostí cca 68km/h. Pokud by se v daném okamžiku pohyboval rychlostí v místě povolenou (50km/h), byl by mladík schopen bezpečně a neintenzivně zabrzdit ještě před místem kudy pejsek probíhal.

K tomuto příběhu připojuji videa ze simulace nehodového děje.

Jaké poučení z tohoto příběhu plyne? Předepsaná 50-ka v obci není buzerace na řidiče, ale je to rychlost, která odpovídá reakčním možnostem řidičů při větší kumulaci dalších účastníků dopravy. Alkohol snad raději ani nekomentuji. V tomto případě měl pravděpodobně za následek právě to, že mladík nebyl schopen rozpoznat, že jízda touto rychlostí, v místě kudy projížděl, nemusí být právě nejbezpečnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *